Sejre til 1.- og 2.-holdet

IMG 2221

To gode sejre til klubbens bedste hold

Det blev til 2 gode og pæne sejre i holdturneringens anden runde til klubbens 2 bedste hold, idet Team Xtracon Køge endnu en gang vandt med cifrene 7½ – ½, mens 2.-holdet fik sin første sejr med cifrene 5½ – 2½.

Team Xtracon Køge var en tur til Fyn, hvor de skulle møde Sydøstfyn. Med på holdet var for første gang GM Deep Sengupta og den nyslåede IM´er Martin Percivaldi. Det blev til den ventede sejr, som dog blev næsten et helt point større end den forventede score forudsagde. Kun Henrik Mølvig spillede remis.

På holdet var GM Deep Sengupta, IM Mikkel Antonsen, IM Bjørn Ahlander, IM Martin Percivaldi, Jacob Kaaber, Henrik Dahl Pedersen, Kasper Henriksen og Henrik Mølvig.

2.-holdet var en tur på Lolland, hvor hjemmeholdet var Sydøstlolland. Begge hold var ramt af afbud, hvilket betød, at alle Køgespillerne var ratingfavoritter. Størst forskel var der i bunden, og her kom også de første sejre, da Peter Ove Krogh, Jørgen Nielsen og Michael Vesterskov vandt i løbet af de 2 første timer.

Sander vandt en kvalitet, men spillede forkert i slutspillet, hvorefter han måtte nøjes med remis. Henrik Smidt-Nielsen spillede mod vores gamle medlem Jepp e Hansen. Han formåede ikke at få partiet ud over remisgrænsen. Derved var de 4 point hjemme. Erik Carlsen fik hurtigt en bedre stilling, idet han fik 2 lette officerer for et tårn. Det tog dog lidt tid, før sejren var i hus.

Tilbage var partierne med Bjarne Andersen og Klaus Hestehauge. Begge stod lidt i underkanten, så der blev kæmpet til sidste blodsdråbe. Bjarne måtte dog ned, men, mens Klaus fuskede modstanderen til en remis. Altså de 5½ – 2½.

IMG 2221

Der er lukket for kommentarer.