Køge Forårs EMT igang

IMG 4203

Tirsdag aften blev 1. runde af Køge Forårs EMT 2018 skudt igang. Der var et nyt ansigt med, idet Henrik Mortensen fra Horsens Skakklub har tilmeldt sig turneringen. Ellers kan det ikke siges, at fremmødet har været imponerende, da der kun er 15 deltagere. Kun 13 af klubbens egne medlemmer deltager i turneringen.
Henrik Mortensen er den højst ratede i turneringen, og han skulle møde Michael Vesterskov, der har knapt 300 ratingpoints mindre. Det blev ikke til den walk-over, som man kunne forvente. Mickael spillede et flot parti, men blev lidt for grådig i slutspillet. Han overså først en bonde og siden en springer, der stod direkte i slag, hvorved partiet var slut. Lige inden havde han ellers haft gode gevinstchancer.
Jesper Pondal havde spillet Finn Stuhr helt ned i knæ, men overså på mystisk vis et tårn, der stod direkte i slag. Han kastede derefier håndklædet.
Henrik Smidt-Nielsen, der spillede mod Rasmus Tønnesen, kom bag ud med en kvalitet. Da Rasmus ikke straks spillede sin dronning tilbage igen, var den fanget bag fjendens linjer. Der skulle et officersoffer og en overseelse af Henrik til for at redde damen, men afslutningen var alligevel svær for Rasmus, som forholdsvis hurtigt bukkede under.
Ellers var resultaterne af runden, som man kunne forvente. Sejre til Erik Carlsen, Peter Ove Krogh og Paulius Meskenas.
Verner Christensens modstander mødte ikke op, idet han havde glemt turneringsstarten.
Turneringstavlen

Lidt billeder fra runden:

IMG 4203

IMG 4202

IMG 4199

Der er lukket for kommentarer.