Kæmpe weekend for Køge Skakklub

IMG 5710

Ligaholdet kom super godt fra start i sæsonens holdturnering og Paulius Meskenas blev Danmarksmeter i skoleskak.
Køge Skakklub var vært ved de to første runder af sæsonens holdturnering for ligaen. Det blev til to overbevisende sejre mod henholdsvis Nordre 1 og Jetsmark 1, som blev totalt nedspillet med 7 – 1 og 7½ – ½. Egentlig kunne sejren over Nordre 1 være blevet endnu større, men Mikkel Antonsen kiksede et ellers klart vundet slutsspil og tabte det desværre. Søndagens kamp kunne også let være endt 8 – 0, men tiden drillede Axel Smith, der i en vanskelig stilling måtte tage sig til takke med trækgentagelse.
Flere af de ellers toneangivende hold mistede allerede i de indledende runde pusten. Således tabte Skanderborg sin første kamp mod Brønshøj, og Skolerne tabte endda begge. Nærmeste modstandere er henholdsvis Hillerød, der vandt begge kampe 5½ – 2½, og Brønshøj, der med en sejr på 4½ – 3½ over Skanderborg og 5½ – 2½ over Skolerne nu har 10 point.
De individuelle resultater for 1. runde og 2. runde.
Tabellen ses her.
Flere af klubbens unge deltog i Dansk Skoleskaks DM. Der var stor forventninger til Palius Meskena, der i Casper Lius fravær gjorde Paulius til stor favorit. Palius levede op til værdigheden. Han gik ubesejret igennem urneringen og kan nu bryste sig med titlen – Danmarksmester.
Vi glæder os til at fejre Palius.
Lidt billeder fra weekende:
IMG 5710IMG 5711IMG 5712IMG 5713IMG 5714IMG 5715IMG 5716IMG 5717IMG 5720IMG 5718

Der er lukket for kommentarer.