Jule- og Nytårs hilsen fra Køge Skakklub

69806

69806

Fra Formand Finn Stuhr samt bestyrelse lyder det:

Vi står midt i julefrokosten, julen er ved at være overstået, vi står på kanten mellem det gamle og nye år.

2022 har været et begivenhedsrigt år, hvor klubben fejrede sit 100 års jubilæum, med promt og pragt.
Vores jubilæumsgrandprix blev afviklet med finale i august. Vores jubilæumslotteri blev gennemført, men manglede lidt opbakning i forbindelse med salg. Vi viste os i en 3 måneders kampagne med store brikker og skakborde på torvet med stor succes.

Vi har skiftet klublokale fra Asgård Skole til Køge Private Realskole. KPR har skak som fag og måske der kan falde lidt af til vores ungdomsafdeling, når vi nu er flyttet ind der.

Et jubilæumshæfte blev udgivet og bliver fulgt op af en jubilæumsbog. Lige i disse dage forsøger vi at samle alle skakblade fra det første blad i 1972 og frem til 2003, hvor vi gik over til hjemmeside. 
Skulle nogle af jer gamle medlemmer ligge inde med klubblade, så sender jeg gerne en mangelliste

Af sociale arrangementer har vi været på besøg i folketinget og sidst men ikke mindst havde vi en spansk aften som årsafslutning med Steen Fedder der sætte os medlemmer på en prøve i spanske varianter.

Vi vandt Skakligaen igen i 2022 og er derved forsvarende Danmarksmestre, Paulius fik sølv ved Ungdoms DM, vi havde 3 spillere med ved Skoleskak DM. Så vi har gjort det godt på den danske skakscene.

Vi vil gerne takke de mange frivillige der har hjulpet til i årets løb. Om det har været torveskak, kantinevagter eller kørsel af de unge til stævner eller til holdskak, så er frivillige ikke noget en klub som vores kan undvære.

I 2023 vil det derfor være frivillighed der vil være særlig fokus på! Foruden at vi skal forsvare vores Danmarksmesterskab i ligaen, hvor vi ved årsskiftet ligger nr.3.

Dansk Skak Unions hjemmeside her: har i deres julekalender profileret 2 af klubbens medlemmer hvis omtale kan ses i 12. og 23.låge nedenfor!

Skakbladets profilering af vor 2 bærende kræfter kan ses her:

Fra 12. december 2022: her:
Fra 23. december 2022: her:

De herrer Mølvig og Stuhr:
moelvig stuhr2020 1536x1024
Webmasteren tilføjer:
Både Henrik Mølvig og Finn Stuhr har løftet Køge Skakklub til det – klubben er nu! De to herrer/ildsjæle har virkelig fortjent denne anerkendelse fra Skakbladet og hele SkakDanmark! Deres hårde arbejde for Køge Skakklub samt for Skakken i Danmark fortjener at blive nævnt! 

Alle medlemmer og samarbejdspartnere ønskes et rigtigt  lykkebringende nytår.

Finn Stuhr

Merry Christmas And Happy New Year Cards 6 1000x665

Der er lukket for kommentarer.