Asgård, kl. 19.30

Mødedeltagerne:

Erik Carlsen

Finn Stuhr

Jesper Pondal

Jan Tønnesen

Henrik Smidt-Nielsen, referent

Morten Hald Afbud

Dagsorden:

1.    Økonomi

Vi fik udleveret økonomi status af Finn.

Der skal rykkes for nogle af de manglende kontingentindbetalinger. Antallet af manglende kontingenter er ca. 7, hvilket er meget normalt for tidspunktet af sæsonen.

Der arbejdes på at Vaidas og Paulius kan komme med til Ungdoms EM.

Alt i alt er klubbens økonomi i fint gænge.

2.    Ungdomsafdelingen

A)  Træningssamling: der er udskudt nogle træningssamlinger, og det er ellers noget, vi har satset på ikke mindst pga. af det sociale element. Vi forsøger sidst i september med næste samling. Den 22/9 til 23/9 er det nuværende forslag med overnatning på vandrehjemmet.

B)  Ungdomsturneringer: Flere spillere havde spillet på Frederiksberg. Konrad havde klaret det godt. Vi talte om flere muligheder for selv at lave en ungdomsturnering f.eks. med at kombinerer med en alm. senior turnering. Vi blev enige om en 5 runders turnering 3. nov. og 4. nov. for ungdomsturneringen, mens den alm. EMT turnering starter den 2. november. Vi forsøger med 3. til den 5. maj 2019 efter samme koncept. Vi skal desuden lave en junior grandprix turnering. Vi ønsker finalen i 2019. Den 30. marts mest virker oplagt. Vi blev enige om. at der også blev et junior grandprix ifm. træningssamlingen den 23. september 2018.

C)  Støtte kr. til ungdomsspillere. Støtte til skaklejre bl.a. Sahl lejren i efterårsferien. Vi betaler det fulde tilskud og forældrene betaler for transport.

Hvis Paulius og Vaidas skal med til EM, så skal der en voksen med. De støttes økonomisk af klubben, hvilket bliver ca. 9 tus. kr. Det tages af puljen på de 50 tus. kr.

D)Pigeskak. Der er nu 6 piger til træning og desværre er de 2 kvindelige instruktører faldet fra, hvilket er ærgerligt for projektet.

E)  Skoleskak. Skulle der laves en skakskole ude på de 3 aktive skoler. Problemet er at nogle har for langt til Asgård for at træne og spille.

3.    Divisionsturneringen: Starter 28. okt. og Skakligaen den 27. okt.

Kan klubben påtage sig sidste runde? I så fald skal vi være sikre på at Verner er med. Hvis ja, så skal vi også have hjælp af en fra Unionen, som har et andet system, end det vi selv har. Vores er trådløst, mens Unionens er med ledninger. Konklusionen blev, at vi tilbyder at holde sidste runde for 2. division gruppe 2, hvor der er 4 fynske hold med.

  1. Ledertræning.  Vi sprang pga. manglende tid punktet over.
  1. Familieskak: På sigt skal der laves en familie skakturnering. Konceptet er en familie kommer med 5 familiemedlemmer og de 3 bedste tæller med.

Vi holder skakhygge med familien den 19. juni 2018 som afslutning for sæsonen. Det bliver med pølser og brød, som betales af klubben.

  1. Venskabsmatch mod Lund

Måske bør Køge stå for at arrangere det. Den 25. august kunne være en mulig dato.

  1. Hyggesnak/hyggeskak. Finn ønskede, at der også blev hygget på spilaftenerne. Bare 10 min. til 15. min, hvor urene blev sat i stå til snak og hygge. Rent teknisk er det muligt, men mange specielt de unge spillere skal hjem og sove. Umiddelbart var der ikke opbakning til ideen.  
  1. Evaluering af weekend EMT og evt. planlægning af ny

Vi manglede mandskab. Specielt Carlsen var hårdt ophængt. Men deltagerne roste turneringen, som var intens og dejligt, at der var svenskere med.

  1. Eventuelt