Sponsorer


kogekommunextracon


image001


logo med vÃrdilinje 003

Ugeavisen Køge
brasseriet logo 002
Din Tøjmand

Ligaholdet kom super godt fra start i sæsonens holdturnering og Paulius Meskenas blev Danmarksmeter i skoleskak.
Køge Skakklub var vært ved de to første runder af sæsonens holdturnering for ligaen. Det blev til to overbevisende sejre mod henholdsvis Nordre 1 og Jetsmark 1, som blev totalt nedspillet med 7 - 1 og 7½ - ½. Egentlig kunne sejren over Nordre 1 være blevet endnu større, men Mikkel Antonsen kiksede et ellers klart vundet slutsspil og tabte det desværre. Søndagens kamp kunne også let være endt 8 - 0, men tiden drillede Axel Smith, der i en vanskelig stilling måtte tage sig til takke med trækgentagelse.
Flere af de ellers toneangivende hold mistede allerede i de indledende runde pusten. Således tabte Skanderborg sin første kamp mod Brønshøj, og Skolerne tabte endda begge. Nærmeste modstandere er henholdsvis Hillerød, der vandt begge kampe 5½ - 2½, og Brønshøj, der med en sejr på 4½ - 3½ over Skanderborg og 5½ - 2½ over Skolerne nu har 10 point.
De individuelle resultater for 1. runde og 2. runde.
Tabellen ses her.
Flere af klubbens unge deltog i Dansk Skoleskaks DM. Der var stor forventninger til Palius Meskena, der i Casper Lius fravær gjorde Paulius til stor favorit. Palius levede op til værdigheden. Han gik ubesejret igennem urneringen og kan nu bryste sig med titlen - Danmarksmester.
Vi glæder os til at fejre Palius.
Lidt billeder fra weekende:
IMG 5710IMG 5711IMG 5712IMG 5713IMG 5714IMG 5715IMG 5716IMG 5717IMG 5720IMG 5718

Nyheder

3. Køge Weekend slut

01-05-2022 Erik Carlsen

Den 3. Køge Weekend sluttede med delte vindere, da GM Vladirmir Okhotnik og Casper Liu...

Læs mere

Årets næst sidste holdkamp

08-04-2022 Erik Carlsen

Sidste søndag spillede mesterrækkeholdet sæsonens næst sidste holdkamp.Henrik Andersen har leveret følgende referat..Her finder man...

Læs mere

JGP-finale i Køge

26-03-2022 Erik Carlsen

Sæsonens JGP-finale blev afholdt på Asgård Skole i Køge lørdag den 26.marts.14 spillere var mødt...

Læs mere

ks logo bund
Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge

Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Når du besøger vores hjemmeside, accepterer du automatisk vores brug af Cookies.