Sponsorer


kogekommune

stuhrvine

xtracon


image001


logo med vÃrdilinje 003

Lordagsavisen091
brasseriet logo 002
Din Tøjmand

Allerede efter lørdagens næstsidste runde i årets holdmesterskab i skak havde Køge Skakklub sikret sig Danmarksmesterskabet. Det stod klart, da de nærmeste forfølgere til mesterskabet fra Team Nordea Skanderborg blev besejret med 5 – 3 af et godt kæmpende Køgehold. Derved var Team Xtracon Køge 8½ point foran, og da der højst kan scores 8 point i en match, var det umuligt at indhente de nykårede Danmarksmestre.

Søndagens sidste kamp mod skakligaens nummer 3 fra Skolerne i Århus var derfor betydningsløs, men spilles skulle den alligevel. Måske var det grunden til, at Team Xtracon Køge indhentede sæsonens mindste sejr. Sejren lød på 4½ - 3½ og efterlod derved holdet ubesejret på 1.-pladsen og stadig med en pæn margin ned til Team Nordea Skanderborg, der vandt deres sidste kamp mod værterne for slutrunden – Hillerød med 5 – 3.

Slutstillingen blev derfor som følger: 1. Team Xtracon Køge 56 point 2. Team Nordea Skanderborg 48 p. 3. Skolerne Århus 40 p 4. Hillerød 34 p 5. Brønshøj 33½ p 6. Jetsmark 33½ p 7. BMS 33 p 8. Nordkalotten 31½ p 9. SK 1968 Århus 30 p og 10. Evans Vejle 20½ p. Tabellen.

SK 1968 Århus og Evans Vejle rykkede således ned i 1. division, hvorfra Skakforeningen ØBRO og Nordre Skakklub fra Århus rykker op i næste sæsons skakliga.

Da Team Xtracon Køge, som til de sidste to runder havde Tamas Banusz, Gabor Papp, Alberto David, Sabino Brunello, Boris Chatalbashev, Henrik Danielsen, Mikkel Antonsen og Martin Percivaldi på holdet, vendte hjem til Køge, var der arrangeret mesterskabsfest på Hotel Niels Juel. Mange af Køge Skakklubs medlemmer var mødt frem, da der også var andre, der skulle fejres. Køge Skakklubs utrættelige kasserer - Finn Stuhr havde arrangeret den helt store fejring. Der blev indledt med en middag og imellem serveringerne var der taler af bl.a. formand Erik Carlsen og formand for kultur- og idrætsudvalget Anders Ladegaard Bork. Køge Skakklubs formand benyttede lejligheden til at takke hovedsponsorerne Xtracon A/S og Køge Kommune, men takkede også klubbens øvrige sponsorer. I flæng kan nævnes Hotel Niels Juel, Stuhr Vine, Lørdagsavisen, Brasseriet Baum, Beierholm Revision samt DIN Tøjmand, der havde sponseret mesterholdets nye klubtøj. Det er trods alt disse sponsorer, der har gjort det muligt for Køge Skakklub at drive sin professionelle afdeling.

Resten af aftenen gik med at kåre de mange fine præstationer, der har præget såvel seniorafdelingen som ungdomsafdelingen. Der er hentet mange pokaler og medaljer hjem til den enkelte og klubben. Selvfølgelig blev de nykårede Danmarksmestre fejret på behørig vis af de mange fremmødte.

Billeder fra runder og fest:
54256449 10157091072974710 7203159325081075712 n1 2

Nyheder

Ulrik Larsen bymester 2019

02-10-2019 Erik Carlsen

Det blev Ulrik Larsen, der trak det længste strå i det afgørende parti mod Erik...

Læs mere

Ulrik Larsen ny i spidsen af byturnering…

25-09-2019 Erik Carlsen

Efter 6. runde i byturneringen bragte Ulrik Larsen sig alene i spidsen af byturneringen.Det største...

Læs mere

Midtvejs i byturneringen

10-09-2019 Erik Carlsen

De unge i turneringen viser tænder.Aftenens runde bød på god modstand fra turneringens unge deltagere...

Læs mere

ks logo bund
Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge

Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Når du besøger vores hjemmeside, accepterer du automatisk vores brug af Cookies.