Sponsorer


kogekommune

stuhrvine

xtracon


image001


logo med vÃrdilinje 003

Lordagsavisen091
brasseriet logo 002
Din Tøjmand

For første gang i Køge Skakklubs historie er klubbens 1.-hold avanceret til Skakligaen. Det er klubbens elitehold – Team Xtracon Køge, der allerede en hel runde før holdturnerings afslutning den 4. marts er rykket op i landets fornemmeste division. Holdet er 16½ point foran den nærmeste modstander, der er københavnerholdet ØBRO, der dog har spillet en kamp mindre, men da der kun kan hentes 8 point i en kamp, kan Køge Skakklub allerede nu bryste sig med den nye status. I øvrigt skal Køge møde ØBRO i sidste runde, hvilket burde udelukke to gange 8 – 0 til ØBRO.

Dermed blev Køge Skakklubs ene mål for sæsonen indfriet. Tilbage er nu kun at genvinde årets pokalturnering, der afvikles i Svendborg i Pinsen.

Oprykningen kom i hus, da holdet søndag i udekampen mod hæderkronede K41 fra København vandt 6 – 2. Sejren var nok en anelse for lille, da Køgeholdet var kæmpe favorit. Holdets forventede score var på hele 7½ mod ½. Det var blandt andre 2 af holdets stormestre, der måtte afgive remiser til hårdt kæmpende modstandere. Det var noget af en streg i regningen, men da holdet kun behøvede de 6 point, blev det kun til et mindre skår i glæden. Ingen Køge-spillere har i øvrigt tabt i denne sæson.

De 8 spillere der udgjorde holdet søndag var de tre stormestre Jon Ludvig Hammer, Axel Smith og Henrik Danielsen, de tre internationale mestre Mikkel Antonsen, Björn Ahlander og Martin Percivaldi samt Henrik Dahl Pedersen og Jacob Kaaber-Hansen.

Sidste runde i 1. division spilles på Asgård Skole søndag den 4. marts klokken 12. Interesserede er meget velkomne.

Turneringstabellen ses her.

Billeder fra runden:

GM Jon Ludvig Hammer Kristen Schmidt

Forgrunden Flemming Petri Petersen Björn AhlanderIMG 4181

IMG 4184

IMG 4186

IMG 4187

IMG 4189 2

Karamtej Singh Jacob Kaaber Hansen

Nyheder

To solide sejre til Køge 4

17-01-2019 Erik Carlsen

Køge 4 har afviklet 2 kampe i B-rækken i denne uge. I tirsdags havde holdet...

Læs mere

To point tættere på DM

14-01-2019 Erik Carlsen

Weekendens 2 kampe i Xtracon Skakligaen bragte Køge Skakklub to skridt nærmere det endelige Danmarksmesterskab...

Læs mere

VM-DOMMER, FU-MEDLEM OG NU MEDLEM AF KØG…

02-01-2019 Erik Carlsen

International Arbiter (IA) og International Organiser (IO) – international skakdommer og -arrangør, Arild Rimestad er...

Læs mere

ks logo bund
Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge

Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Når du besøger vores hjemmeside, accepterer du automatisk vores brug af Cookies.