Sponsorer


kogekommune

stuhrvine

xtracon


image001


logo med vÃrdilinje 003

Lordagsavisen091
brasseriet logo 002
Din Tøjmand

Efter et par kedelige runder i Xtracon Skakligaen vendte Team Xtracon Køge tilbage på DM-sporet.
Det skulle gå alvorligt ud over eksmestrene fra 2018 fra Skanderborg, der ellers stillede med to af deres stormestre. Nemlig Mads Andersen og Jonas Buhl Bjerre. Svane og Lopez havde de ladet blive hjemme. Team Xtracon Køge stillede med 7 af sine 14 stormestre, hvilket gjorde holdet til klar favorit, som den forventede score på 5,29 - 2,71 klart indikerede.
Det skulle alligevel blive meget spændende partier, hvor mindre unøjagtigheder eller måske bedre spil blev afgørende. Alligevel havde man en klar fornemmelse af, hvor det ville bære hen i de fleste af partierne. Selv i de to partier, der endte remis, havde man denne fornemmelse.
Resultatet blev altså 7 - 1 til Køge-holdet. En kæmpe sejr og et yderst tilfreds hold, men også holdleder.
De spændende partier kan genses via ikonet LIVE på klubbens hjemmeside, hvor man så også kan se, at selv partierne, der endte remis, lå til sejre for Køge. De to stormestre partier var meget interessante og bør ses. Et klassiskt parti hvor slag af testamentebonde og deraf manglende udvikling gjorde udfaldet til Ferenc Berkes fordel, og et parti hvor Jonas i et forsøg på at vinde en springer fra Tamas med et bondefremstød får dårlig dobbeltbonde og efterfølgende bondetab. I begge partier kostede det modstanderne en officer, der afgjorde spillet.
Da de nærmeste modstandere fra Brønshøj højst overraskende tabte til BMS med 3½ - 4½, er Team Xtracom Køge pludselig klart foran i tabellen igen. 6 point foran og en indbyrdes kamp med Brønshøj burde betyde, at holdet genvinder Danmarksmesterskabet for hold. Den sidste overraskelse i turneringen er dog nok ikke indløbet, og så længe bolden er rund, må man kunne forvente hvad som helst.
Her følger lidt billeder fra rundens kamp:
IMG 5767 2IMG 5769 2IMG 5771 2IMG 5773 2IMG 5774 2IMG 5775 2IMG 5776 2IMG 5777 2IMG 5778 2IMG 5779 2IMG 5780 2IMG 5782 2

Nyheder

Nordic Internet Club Cup

09-04-2020 Erik Carlsen

KØGE HOLDET I SPIDSEN sammen med 6 andre hold i NORDIC INTERNET CLUB CUP ...

Læs mere

Skakken også nedlagt i Køge Skakklub

13-03-2020 Erik Carlsen

Køge Kommune lukker lokaler for alle foreninger i Køge de næste 14 dage. Det er mindre...

Læs mere

Rundens øvrige kampe

30-01-2020 Erik Carlsen

I 5. runde var Køge 2 i 1. division, Køge 3 i mesterrækken og Køge...

Læs mere

ks logo bund
Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge

Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Når du besøger vores hjemmeside, accepterer du automatisk vores brug af Cookies.